Hírek,érdekességek

2012.07.15 19:10

           Overdose a "csoda ló"

Bemutatták Overdose bronzszobrát

 

[2012. 07. 02. – Kincsem Park]
A 90. Magyar Derby előtt alig egy órával, a Győztesek körében mutatták be a Kincsem Park közönségének Overdose szobrát. Engler András alkotása bronzból készült, magassága 80 cm, azaz nagyjából 1:3 arányú. A szobrászművész elmondta, három hónapot dolgozott rajta. A tervek szerint a mázsaházban kerül állandó helyére, így a nagyközönség sajnos csak az üvegablakon keresztül láthatja majd.

A lósportban nem feltétlenül szokták a szoborállítással megvárni az érintett halálát, amire a PannoniaOverdose.hu több példát is bemutatnak.

 

 

Overdose származása

A kimagasló képességű veretlen mént az SCH Racing istálló tulajdonosa Mikóczy Zoltán vásárolta 2006. november 20-án Newmarketben a Decemberi Aukción potom 2.000 guineas-ért (kb. 750.000 forint). Az alábbiakban felmenőivel, azaz a versenylovak esetében oly fontos származásával ismerkedhetnek meg.

(segédlet: felső ágon mindig a mének, alsó ágon mindig a kancák szerepelnek)



 

        Norther Dancer
      Nureyev (USA)
        Special
    Soviet Star (USA)
        Venture
      Veruschka (FR)
        Marie D’anjou
  Starborough (GB)
        Damascus
      Desert Wine (USA)
        Anne Campbell
    Flamenco Wave (USA)
        Sadair
      Armada Way (USA)
        Hurry Call
Overdose (GB)
        In Reality
      Known Fact (USA)
        Tamerett
    Warning (GB)
        Roberto
      Slightly Dangerous (USA)
        Where you lead
  Our Poppet (IRE)
        Mill Reef
      Main Reef (GB)
        Lovely Light
    Upend (GB)
        Charlottown
      Gay Charlotte (GB)
        Merry Mate


 

 

Tenyésztő: G. and Mrs Robinson

Apja, az angol születésű Starborough (12 start, 4 győzelem, 2 helyezés, nyereménye: 269.000 font, formája 124 RP) a kilencvenes évek második felében a Godolphin istálló színeiben versenyzett. Az Angol 2000 Guineas-ban (Gr-I.) 1600 méteren Newmarket-ben negyedik, majd megnyerte a St James’s Palace Stakes-t (Gr-I.) hasonló távon Ascotban és egy jelentős versenyt 1800 méteren Chantilly-ban. Második és negyedik a Sussex Stakes-ben (Gr-I.) 1600 méteren Goodwood-ban, de futott Hong-Kongban is. Pályafutása során hétszer állt starthoz 1600 méteres távon. A több, mint ötven futó ivadéka elsősorban Franciaországban versenyez, eddigi csikói közül nyolc kapott száz feletti számot, melyek közöl a legjobb Overdose. Gr-I.-es verseny nyerő ivadéka még nincs...

Apai nagyanyja, Flamenco Wave (4 start, 2 győzelem, nyereménye 96.000 font) extra koraiságot mutatott. A legendás John M. Oxx istállójában állt, kétévesen veretlenül és Gr-I.-es győzelemmel zárta első szezonját, legnagyobb sikerét Curragh-ban érte el, ahol megnyerte a 1200 méteres Kétéves Kancák Nagydíját (Gr-I.). Háromévesen tavasszal még kétszer állt starthoz, de az Ír 1000 Guineas-ben elért helyezetlen futása után visszavonult. A ménesben ontja a klasszis versenylovakat. Nyolc futó ivadékából 6 nyert versenyt, közülük 3!, Gr-I.-es besorolásút. Starborough mellett kiemelkedik - a nagy hatású Sadler’s Wells után született két mén csikója - Ballingarry (121 RP) és Our Aristotle (116 RP). Ballingary, - Black Sam Bellamy előtt - kétévesen győzött a 2000 méteres Criterium de Saint-Cloud-ban (Gr-I.) és a 2400 méteres Canadian International-ban (Gr-I.), emellett második az Olasz Derby-ben, harmadik az Ír Derby-ben és az Ír St. Leger-ben. Our Aristotle kétévesen megnyerte a Racing Post Trophy-t (Gr-I.), majd helyezetlenül futott az Epsom Derbyben. A szigetországból a távoli Singapurba került, ahol a versenyüzem egyik legjobb lova lett és 2000 méteren futotta a legmagasabb formáit.

Overdose apai nagyapja a nagyszerű és az átlag feletti gyorsasággal rendelkező Soviet Star (10 start, 7 győzelem, 1 helyezés, nyereménye 419.000 font, formája 127 RP) a legendás Andre Fabre tréningjében állt. Legmagasabb formáját Ascot-ban a July Cup (Gr-I.) megnyerésekor (1:12,5) futotta 1200 méteren. Másik rangos győzelmét Párizsban, a Moulin De Longchamp-ban (Gr-I.) érte el 1600 méteren. A győzelmének rangját tovább növeli, hogy mögötte a kétszeres Breeders’ Cup Mile nyerő Miesque végzett. Pályafutása során volt még egy érdekes versenye 1600 méteren, a rangos (Gr-I.) Queen Elizabeth II. Stakes-ben, ahol negyedik lett, míg a versenyt Overdose anyai nagyapja Warning nyerte meg. Soviet Star a tenyésztésben is eredményes, mind a mai napig fedez, jelenleg Írországban 10.000 euróért. Eddig, 15 Gr-I.-es versenyt nyertek ivadékai. Legjobb csikója Freedom Cry (128 RP) második a Arc de Triomphe-ban és a szintén 2400 méteres Breeders’ Cup Turf-ban. Negyedik legeredményesebb utóda Starborough. Hazánkba került fia Finavon, háromévesen 1993-ban megverte a régió legjobb lovát Ryan’s Gift-et a Batthyány – Hunyady Díjban, majd győzött a Derby-ben. Ivadékai közül a Gróf Erdődy Rudolf Emlékversenyt nyerő, valamint a Nemzeti Díj és a Kétévesek Kritériumának helyezettje O’hara (69,5 GHP) és a hasznos Danilo (71 GHP) emelhető ki.

Overdose dédapja, a 77-es születésű és veretlenül visszavonuló Northern Dancer mén Nureyev. Háromévesen mérföldön Európa Champion. A 2000 Guineas-t megnyerte, de diszkvalifikálták, később már nem futott. Az évjárat másik legendás lova volt az apai testvére Danzig, aki szintén nagy hatású mén lett. Nureyev-nek 29 ivadéka, 77 Gr-I-es! versenyt nyert rövid, közép és hosszútávon! Közülük ki kell emelni a Közép-Európa klasszis sprinter Stormrider apját Alwuhush-t, a középtávon remek eredményeket elérő Crimson apját Fasliyev-et, Steady As A Rock nagyanyját a kétszeres Breeders’ Cup Mile nyerő Miesque-t, a Francia Derby és az Arc nyerő Peintre Celebre-t és a kontinens egyik legnagyobb sprintversenyét a July Cup-ot nyerő Stravinsky-t.

Overdose anyja Our Poppet (IRE) csupán egyszer futott, egy nyeretlen eladó versenyben Lingfieldben 1400 méteren és a hatodik helyen zárt (63 RP). Overdose - mesze a legjobb - negyedik futó ivadéka, igaz minden testvére nyert már versenyt. 1400 és 1000 méter között, általában kis pályákon és alacsony hendikep osztályban győztek, képesség számuk 82, 70 és 59 RP.

Anyai nagyapja az angol születésű Warning (14 start, 8 győzelem, 3 helyezés, nyereménye 417.000 font, formája 133 RP). Korai volt és nagyon eredményes, kétévesen négy győzelem után veretlenül vonult téli pihenőre. Később Ascotban a Queen Anne Stakes (Gr-II.) és a Queen Elizabeth II. Stakes (Gr-I.) nyerője 1600 méteren, de Gr-I.-et nyert Goodwoodban is mérföldre.

Warning apja Known Fact (11 start, 6 győzelem, 5 helyezés, nyereménye: 750.000 font) legnagyobb sikerét ’80-ban Newmarket-ben aratta a 2000 Guineas megnyerésével.

Anyai nagyanyja, az ír földön született Upend (7 start, 3 győzelem, 3 helyezés, nyereménye: 39.000 font, formája 108 RP) remek eredmények után vonult ménesbe, hosszútávon brillírozott, York-ban (L.) és Newbury-ben (Gr-III.) 2400 méteren győzött. A tenyésztésben is bizonyított, általában jó méneket kapott, 13 csikója futott és 7 nyert már versenyt. Overdose anyja, az egy startjával az egyik leggyengébb közülük. A legjobb, Musicanna, apja Cape Cross, négy versenyt nyert, a legjelentősebbet (L.) 1600 méteren Sandown-ban, de helyezve volt ezen a távon Gr-II.-ben és Gr-III.-ban Epsom-ban és Newmarket-ben.

 

 

A hivatalos nemzetközi lovasversenyek (CHIO) és a Nemzetek Díja versenyszám története Magyarországon

Mint minden sportág, a lovassport is hosszú utat tett meg az egymás közötti spontán versengéstől a nemzetközileg elfogadott, szigorú szabályok szerint zajló, teljesítményre és rekordra törekvő versenyzésig. Az első lovasversenyt, amelyet a modern lovassport előzményének tartanak, 1864. április 15-én tartották Dublinban. A programban díjlovaglás és terepverseny szerepelt. Ezt követte a Párizsban, 1866-ban tartott verseny, amely a következő években ötfordulós sorozattá fejlődött. Az első osztrák-magyar lovasversenyre 1873-ban, Pozsonyban került sor, majd 1874-től minden évben, Bécsben tartottak díjlovagló és díjugrató versenyt. Belgiumban 1881-ben, Olaszországban 1884-ben, Hollandiában 1886-ban, Németországban 1894-ben volt lovasverseny. A díjlovaglásokból, különböző követelményű díjugratásokból, fogatmérkőzésekből álló versenyt francia nevén „concours hippique”-nek hívták. Ez a név maradt fenn a lovasversenyek rövidítésében: CH.

A 19. században nemigen fordultak elő nemzetközi versenyek. Az elsőre az 1900-as párizsi világkiállítás alkalmával került sor, de csak a lovaspóló volt olimpiai szám. Az osztrák-magyar monarchia lovasai pedig első alkalommal az 1902-ben tartott torinói versenyen mérkőztek más nemzetek lovasaival. A londoni olimpia előkészülete idején (1907-ben megtartott Horse Show) már foglalkoztak a gondolattal, hogy a svéd Clarence Rosen gróf javaslatára a lovaglást is az olimpiai számok közé veszik, amire gróf Andrássy Géza, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke egy tiszteletdíjat adományozott. A díjat 1912-ben nyerte el Jean Cariou (FRA) százados, jelenleg Lausanne-ban őrzik, az Olimpia Múzeumban.

 


1909-ben megrendezett játékokon
résztvevő olasz csapat

Noha az olimpián nem került sor lovasversenyre, egy évvel később, 1909-ben a londoni Olimpia Hallban, az International Horse Show keretében 3-3 lovassal Argentína, Belgium, Franciaország, Kanada, Olaszország, Nagy-Britannia között rendezték az első csapatversenyt. A szakirodalom ezt a versenyt tartja az első Nemzetek Díja versenyszámnak, amelyet még ugyanez évben az olaszországi San Sebastianban 5 fős équipek nemzetközi versenye követett. Az első világháború előtti, majd a háborút követő néhány évben a nemzetközi lovasversenyeken a résztvevő országok 2-4 lovasából álló csapatai közti versenyre a programban szereplő egyik legnehezebb versenyszámot hirdették meg, amelyet a rendező ország díjugratási feltételei, elbírálása szerint bonyolítottak le.

A versenyek egységes szabályozására csak világháború után hozták létre a sportágak nemzetközi szervezetét, köztük a Nemzetközi Lovas Szövetséget (Fédération Equestre Internationale, FEI) 1921. november 21-én, Párizsban. Valamennyi nemzetközi szövetség előírása volt a nemzeti szövetségek megalakítása. A Magyar Lovas Szövetség elődje, a Magyar Lovassport Egyesületek Országos Szövetsége 1924. február 29-én alakult meg, azonban csak 1927. április 8-án vették fel a FEI tagjai sorába.

A FEI első tevékenysége az 1924-ben, Párizsban megrendezésre kerülő olimpián tartott lovasversenyek követelményeinek és elbírálásának kidolgozása volt. 1925-ben szabályozta a nemzetközi lovas mérkőzések megrendezésének feltételeit, elkészítette a nemzetközi szabályzatot, amelynek a nemzeti szövetségek szabályzataiban is érvényesülni kellett. A versenyeken szerzett tapasztalatok alapján ezek a szabályok évről-évre változtak, korszerűsödtek. Így a csapatverseny, a Nemzetek Díja feltételei sem voltak egyértelműen meghatározva. A magyar lovasok először 1924-ben, Berlinben indultak nemzetközi lovas mérkőzés csapatversenyében.

A FEI első alkalommal az 1928. augusztus 7-én, az amszterdami olimpia alkalmával tartott ülésén szabályozta a Nemzetek Díja versenyszám feltételeit. 1929. január 1-től kezdődően a Nemzetek Díját szigorúan a FEI szablyai szerint kellett tartani. Az akadályok száma legalább 12 és legfeljebb 16 lehetett, és legalább 16, illetve 20 erőkifejtésnek kellett lennie. Az akadályok magassága 1,25 m-től 1,40 m-ig terjedt, szélessége legfeljebb 4 méter lehetett. Az iram 400 m/perc volt.

A FEI 1930-tól kezdve jelentette meg Bulletinjét, amelyben a szabályok, a versenyszabályok változását, a kongresszusi határozatokat, a következő évi versenynaptárt és a hivatalos versenyek (CHIO) eredményeit közölték. A Nemzetközi Szövetség 1931-ben szabályozta a hivatalos (CHIO) és nem hivatalos (CHI) versenyek szabályait és névhasználatát. Hivatalos versenyek csak azok lehettek, amelyek a Bulletinben közreadott versenynaptárban szerepeltek. A CH elnevezésű versenyeken mindhárom lovas szakág (díjlovaglás, díjugratás és military, sőt fogatverseny) versenyszámait megtarthatták.

Magyarországon 1926-ban, a Margitszigeten rendeztek először nemzetközi díjugrató versenyt. A Kőbányán megnyitott Mezőgazdasági Kiállítás területén levő bemutató tér lovas pályáján tartották meg 1929-ben az első Nemzetek Díja versenyszámot.

A következőre az 1935-ben rendezett nemzetközi találkozó nyitott alkalmat. A külföldi nemzetközi mérkőzéseken a magyar csapat több-kevesebb sikerrel rendszeresen indult. A két háború közti időszakban egy alkalommal, 1931-ben, Salzburgban nyert első díjat a Kánya Antal, Odescalchi Miklós, Platthy József és Schaurek Ottmár alkotta csapat, míg Schaurek Ottmár 1935-ben Aachenben volt egyéni győztese a számnak.


Platthy József - Sellő

A FEI 1935-ben határozatot hozott, hogy a nemzetek évente csak egyszer rendezhetnek hivatalos versenyt (CHIO-t), s a Bulletin Officiel de la Fédération Equestre Internationale kiadványban csak olyan mérkőzés eredményeit közlik, amelyen legalább három különböző nemzet indult. Amennyiben ez a feltétel nem érvényesült, a versenyszámot nem nevezhették Nemzetek Díjának, helyette csapatverseny volt, amelynek lebonyolításában a Nemzetek Díjára vonatkozó szabályok voltak az érvényesek. Hosszú ideig érvényben volt, hogy a Nemzetek Díjában indult lovasok teljesítményét egyéni versenyzőként is értékelték, valamint, hogy a 3-fős csapatban egy csapattag két lovat is lovagolhatott (korábban volt olyan is, hogy két induló kettő-kettő lóval vett részt). A Nemzetek Díja versenyszám szabályzata sűrűn szóba kerül az FEI közgyűlésein, s kisebb-nagyobb szigorítások rendszeresek. Maga a versenyszám igen nagy tekintélyt vívott ki magának a lovasok és a közönség körében: „...átütő eredményt mégiscsak a Nemzetek Díjában elért eredmény jelent, és egy csapatnak az igazi fokmérője a Nemzetek Díjában mutatott ereje. ....” Írta Reznek Jenő, az örkényi lovaglótanár-képző egyik tanára 1938-ban. A hazai díjugrató sport eddigi legnagyobb eredményét is ebben a korszakban érte el, hiszen Sellő nevű lovával a nyolcszoros egyéni országos bajnok, Platthy József a berlini olimpián egyéni bronzérmet nyert.

A háború által megszakított lovasversenyek 1948-ban kezdődtek újra. A magyarok részére nem hivatalos nemzetközi mérkőzésen való részvételre csak 1953-ban került sor első alkalommal, Bukarestben. A Nemzetek Díja szabálya szerinti csapatversenyt a magyarok nyerték. Az 1956-os stockholmi lovas olimpiára készülő magyar csapat első hivatalos nemzetközi mérkőzésen való részvételére 1955-ben, Belgrádban került sor.

1956 után, az egyre jobban enyhülő nemzetközi légkörnek köszönhetően mind több nemzetközi versenyen való részvételre nyílott alkalom. Az adminisztratív okok, kommunikációs nehézségek miatt a hivatalos versenyek meghirdetése nehézkes volt, ezért ezen szabályok betartásával igyekeztek a szomszédos országok nemzeti válogatottjai részére versenyt rendezni.

Ezeknek a feltételeknek megfelelő, háború utáni első nemzetközi versenyt (CHI) Magyarországon, 1958-ban rendezték az Országos Mezőgazdasági Kiállítás programjaként, hivatalos (CHIO) versenyt – elsőnek a szocialista országok között – csak 1962-ben tarthattunk. A díjugrató mérkőzéseknek méltó környezetet, népes közönséget biztosított a kiállítás 80 x 120 méteres (a belső gyepes terület) állandó (bankek, vizesárok) akadályokkal rendelkező pályája, nézőtere, tribünje. A mérkőzés jelentőségét hangsúlyozta, hogy a FEI főtitkára, Chevalier Henry de Menten de Horne a mérkőzés egész tartama alatt Budapesten tartózkodott. Miként a külföldi sajtó, ő is nagyon pozitívan értékelte a versenyt. Ennek, valamint az Országos Lótenyésztési Felügyelőség munkatársai alkotta fegyelmezett és szakszerű rendezőgárdának, pályaszolgálatnak köszönhetően 1964-ben Magyarország rendezhette meg az Ifjúsági Díjugrató Európa-bajnokságot, amelyen az addigi ifjúsági Európa-bajnokságok legnagyobb mezőnye, 15 nemzet lovasai vettek részt. Az évtizedek során, 2000-ben kapott még hazánk korosztályos kontinensviadalra rendezési lehetőséget, amelyet már 22 ország részvételével, több mint húszezer nézővel rendeztek Hortobágyon. Az 1967-ben és 1970-ben tartott hivatalos nemzetközi versenyek után Európa egyik legszebb pályájának tartották. Az 1971-es Vadászati Világkiállítás alkalmával a díjugrató szakág rendezett hivatalos nemzetközi díjugrató versenyt, azaz CSIO-t, és emellett rendezték meg az első négyesfogathajtó Európa-bajnokságot. Ezzel a két kiemelkedő rendezvénnyel búcsúzott a kiállítási pálya, mert a Mezőgazdasági Kiállítás területét a Hungexpo jogelődjének adták át.

Az 1960-as római olimpián alkalmazták először azt a jelenben is élő elbírálást, miszerint a díjugratásban a nemzetek sorrendjét külön, a Nemzetek Díja versenyszámban elért eredmény alapján hirdetik ki. Korábban szakáganként, díjkiadás nélkül, az egyéni versenyzők pontjainak összesítésével állapították meg a végeredményt.

A szocialista országok között a lengyelországi Olsztynban (majd Sopotban) 1964-től, kelet-németországi Lipcsében 1966-tól, Csehszlovákiában pedig 1977-től rendeztek CSIO versenyeket. A pozsonyi nemzetközi díjugrató versenyre napjainkig sokszor a magyarországi CSIO verseny előtti vagy utáni hétvégén kerül sor. Pozsony közelsége és így a lovak szállításának könnyebbsége miatt megszokottá vált, hogy a résztvevő nemzetek a két hétvége között a fővárosokban maradtak, amely megoldás 2012-ben is újraéled.

A CSIO versenyek magyarországi felélesztését, főleg a csapatverseny, a Nemzetek Díjának megtartása érdekében napirenden tartották. A FEI 1975-ben életbe lépett Általános Szabályzata lehetővé tette a versenynaptárban is megjelenő, a nemzeti válogatottak részére megtartott nemzetközi ugró csapatverseny megrendezését. Ezzel a lehetőséggel élt Kiskunhalason a Határőr Dózsa Lovas Szakosztálya az 1982-től kezdve évente megtartott CSIO mérkőzéseivel, 1990-től 1996-ig viszont már a Világkupa fordulójával is összekapcsolt hivatalos nemzetközi ugróversenyt rendezett. Volt olyan, hogy még Ausztráliából is eljöttek kis hazánkba a díjugratók, az atlantai olimpia döntőjének öt résztvevő lovasa pedig a nyári bajnokság előtt a magyarországi Nemzetek Díját választotta felkészülési versenyként. A következő évtől 2003-ig a Világkupa magyarországi fordulójára és a hivatalos nemzetközi ugróversenyre a megújhodott Nemzeti Lovarda pályáján került sor. Legendás magyar győzelmet a teltházas, 1998-as Nemzetek Díja hozott, ahol az Angliából hazatért Turi József vezetésével, Sós Attilával, Hevesi Barnabással és Fodor Gáborral a németeket megelőzve, 11 csapatból tudott győzni a magyar kvartett, s a páratlan teljesítményt megtartva, egy hét múlva a pozsonyi Nemzetek Díját is megnyerte. 2003-ban pedig a Grundtner Gábor, Krucsó Balázs, Körmendi György és a jelenlegi szövetségi kapitány, a világbajnoki elődöntő bronzérmes, Szász Sándor második hellyel örvendeztették meg a Nemzeti Lovardába kilátogató, fergeteges hangulatot varázsoló magyar közönséget.


Pirik Zsolt, Kövy András, James Wingrave, Horváth Balázs

A budapesti CSIO-k ebben az időszakban 10-15 ország részvételével zajlottak, ahol az európai országok mellett például 1999-ben még az Egyesült Államok négyfős csapata is átrepült az óceánon.
2004-ben és 2005-ben Kecskeméten, a széktói stadionban magánvállalkozásban tartották a hivatalos versenyt, míg 2006-tól 2008-ig újra Kiskunhalason, a város közepén, az egykori Határőr Lovardában folytatódott a magyarországi CSIO-k sorozata. Az utolsó, négy évvel ezelőtt lezajlott hazai Nemzetek Díja a Pirik Zsolt, Kövy András, James Wingrave, Horváth Balázs összeállítású magyar négyes győzelmével fejeződött be, amely a magyar díjugratóknak a háború utáni hetedik Nemzetek Díja győzelme volt.

A Nemzetközi Lovas Szövetség a versenysorozat meglepően nagy népszerűsége miatt kérte az európai országokat, hogy az egy országban évente egy alkalommal megrendezhető sorozat állomásainak az ország fővárosában, frekventált környezetben adjon otthont. A Budapest közepén álló, mára minden igényt kielégítő, szabadtéri centerpályát alkalmasnak találta a Nemzetközi Lovas Szövetség arra, hogy július közepén, Magyarországon először az utánpótlás korosztályok számára, majd a pozsonyi CSIO és a londoni olimpia előtt a Nemzeti Lovardában ismét életre keltse a magyarországi Nemzetek Díja sorozatot.

 

Global Champions Tour
Estoril, Portugália

Weishaupt első GCT győzelme

Alig egy héttel Aachen után máris a Global Champions Touron, Estorilben versenyeznek a világ legjobbjai. Estoril a portugál parton található, Cascais-hoz tartozó kedvelt turisztikai desztináció. Philipp Weishaupt szenzációs összevetés után nyerte meg a versenyt.

 

 

A verseny nem egy szerencsés pályával kezdődött. Az első forduló első indulójaként Rotschild báró, a 2010-es valenciai Global Champions Tourt Timothee Anciaume-mal nyerő Lamm de Fetan nyergében nagyon csúnyákat hibázott, így nem is fejezte be a pályát.

Nagyon sok hibátlan lovaglás született az első fordulóban, ezért a 18 legjobb páros helyett 20 hibátlan jutott be a következő körre. Két portugál lovas is bejutott a második fordulóba, bár ott már nem voltak ilyen sikeresek. Sőt, egy magyar cég tulajdonában lévő ló, Cocoshynsky is hibátlant ment az első fordulóban az olasz Emanuele Gaudianóval, de a második pályán már ők is hibáztak.

Philippe Rozier jó pályát ment Dakar C-vel (Burggraf x Codexco), de éppen kicsúsztak az alapidőből, így egyetlen 1 hibapontos párosként a hetedik helyen zártak. Abdelkebir Ouaddar, aki a monacói GCT fordulón debütált egy harmadik hellyel, most egyet ütött Porche de Frutier (Ultra Beau II x Espoir du Scion) nyergében. A szintén Monacóban sikeres Kamal Abdullah Bahamdan és Noblesse des Tess (Cumano x Irak) elsőként lovagoltak dupla hibátlant.

Edwina Tops-Alexander egy fiatal, csupán 8 éves lovat, Ego van Ortit lovagolta, akinek az apja a Philippe Lejeune-nel 2010-ben egyéni világbajnok Vigo d’Arsouilles. A második fordulóban 4 hibaponttal mentek, de biztos, hogy ennél jobb eredmények is várnak majd a lóra a jövőben.

Roger-Yves Bost, aki nagyon jó formában versenyzett itt Estorilben másik lovával, Castle Forbes Cosmával, hiszen két versenyszámot is nyert, most a második pályán nem volt ennyire sikeres Ideal de la Loge (Dollar du Murier x Joyau d’Or) nyergében. A tavalyi GCT döntőt Abu Dhabiban megnyerő páros leütötte a kőfalat és még egy ugrást.

Philipp Weishaupt és Harrie Smolders dupla hibátlannal bekerültek az összevetésbe. Viszont Denis Lynchre mondhatni mostanában rájár a rúd, hiszen nem csak Aachenben nem mehetett a Nemzetek Díja után más számban Lantinusszal, hanem még az olimpiai csapatból is kivették. Fiatal lova, All Star (Argentinus x Alme) azonban most is jól ment, bár a kőfalat ugyan leütötte.

Végül még Ludger Beerbaum, Christian Ahlmann és Michael Whitaker is hibátlant mentek, így hatlovas összevetésre került sor, ami viszonylag sok más Global Champions Tour fordulókhoz képest.

Elsőként a szaúdi lovas, Kamal Abdullah Bahamdan lenullázott, de nem tudott szűkeket fordulni, így várható volt, hogy megelőzik. Philipp Weishaupt és Leoville (Landor S x Wettruf) nagyon szűk fordulókkal és extrém tempóval 4 másodpercet javított a vezető időn.

Harrie Smolders és Exquis Walnut de Muze (Nabab de Reve x Chin Chin) leütötték a kőfalat, ami után szűken, belül kellett fordulni a jó időeredményhez. Christian Ahlmann volt az egyetlen, aki nem kockáztatta meg ezt a fordulót, pedig előző nap ugyanezzel a lóval megnyerte a legnagyobb számot. A tavalyi estorili győztes új lova, a szürke Aragon (Askari x Kolibri) jól ugrott végig a versenyen, de egy 180 fokos fordulóból leütötte a Forma1 meredeket.

Ludger Beerbaum, aki tavaly harmadik volt itt Estorilben, kicsit lassabban ment, mint istállótársa, Philipp Weishaupt. Jókat fordult Chamannal (Baloubet du Rouet x I Love You), de ez megint csak a harmadik helyre volt elég.

Utolsóként Michael Whitakertől várhattuk, hogy pole pozícióból nyer, hiszen múlt héten GIG Amaival megnyerte Aachenben a Nagydíjat. Az itt induló nagyon gyors Vikinggel pedig Valenciában volt 2. helyezett Ben Maher mögött. Az utolsó ugrás előtt azonban kicsit meg kellett igazítania a lovat, ezzel pont azt a bő fél másodpercet veszítette el, ami kellett volna a győzelemhez, így megint a második hellyel kellett megelégednie.

Philipp Weishauptnak ez volt az első GCT győzelme, bár többször volt már helyezve. Tavaly például Rióban Monte Bellinivel harmadik volt, amivel az ottani rekord pénzdíjak miatt többet keresett, mint a mostani győzelemmel.

Jövő héten pénteken Hicksteadben folytatódik a Nemzetek Díja sorozat, szombaton pedig Chantilly következik a GCT versenyben.

 

Eredmény és videók >>

Ranglista a hetedik forduló után >>

 

 

Eredmények:

 

 

 

        1.forduló 2.forduló

Összevetés
hibapont

Összevetés
idő

Pénzdíj

1. Philipp Weishaupt Németország Leoville 2

0

0

0

44,96

94 050 €

2. Michael Whitaker Nagy-Britannia Viking

0

0

0

45,65

57 000 €

3. Ludger Beerbaum Németország Chaman

0

0

0

47,46

42 750 €

4. Kamal Abdullah Bahamdan Szaúd-Arábia Noblesse des Tess

0

0

0

48,98

28 500 €

4. Harrie Smolders Hollandia Exquis Walnut de Muze

0

0

4

46,53

17 100 €

6. Christian Ahlmann Németország Aragon

0

0

4

47,25

8 550 €

 

Denis Lynch sem indulhat az olimpián

Miután lovát, Lantinus-t az elmúlt pénteken Aachenben lábainak túlérzékenysége miatt kizárták a versenyből, most Denis Lynch olimpiai nevezését is visszavonták.

 

 

Denis Lynch és  Lantinus
Denis Lynch és Lantinus

Múlt csütörtökön még a dobogó harmadik fokán álhatott a páros a Nemzetek Díjában az ír csapattal. A versenyszám előtti állatorvosi vizsgálaton Lantinus bal elülső és a jobb hátulsó lábain láttak ugyan horzsolásokat, de ennek ellenére megadták neki a startengedélyt. A pénteki ismételt állatorvosi vizsgálaton a ló lábai már sokkal érzékenyebbeknek mutatkoztak és többszöri próbálkozás után sem engedte megérinteni azokat, így a FEI-szabályai szerint túlérzékenység miatt a lovat diszkvalifikálták.

Denis Lynch nem első alkalommal kerül a figyelem középpontjába: A 2008-as olimpián Lantinus szervezetében kapszaicint, az erőspaprika hatóanyagát mutatták ki, ami a páros kizárását versenyektől való három hónapnyi eltiltását vonta maga után. 2011. szeptember elején a GCT Rio de Janeiro-i állomásán Lynch All Inclusive nevű heréltjénél tűnt fel a lábak hasonló túlérzékenysége.

Az aacheni CHIO után az Ír Lovasszövetség (Horse Sport Ireland - HSI) berendelte Lynch-et, hogy adjon magyarázatot a történtekre. A találkozás után jelentette be a Horse Sport Ireland, hogy visszavonja Lynch olimpiai nevezését. Lynch eredetileg egyéni indulóként állt volna a starthoz Londonban.

/forrás:www.lovasok.hu /